Trawienie i spalanie alkoholu – ile mogę wypić?
4.8 (96.67%) 12 votes

W tym artykule dowiesz się od czego zależy szybkość spalania alkoholu.

Wyjście na imprezę, wesele czy grilla prawie zawsze wiąże się z większym lub mniejszym spożywaniem alkoholu. Obecnie rzadko, kto decyduje się na uczestnictwo w zabawie nie sięgając po drinka, piwo czy też po prostu po kieliszek. Wielu z nas zastanawia się ile może wypić, aby następnego dnia nie mieć przysłowiowego kaca.

Kliknij tutaj, by poznać 8 Niesamowicie Skutecznych Domowych Metod Szybkiego Trzeźwienia

bar - spożywanie, trawienie alkoholu

Jak wygląda proces spalania alkoholu?

Etap I – utlenianie alkoholu

Jest on zależny od procesu metabolizmu pod wpływem którego dochodzi do utleniania alkoholu z naszego organizmu, czego dalszą konsekwencją jest detoksykacja.

Detoksykacja, potocznie detoks – sposób leczenia uzależnień polegający na nagłym odstawieniu danej substancji psychoaktywnej, w połączeniu z terapią farmakologiczną lub psychologiczną. W przypadku zatrucia uzależnienia od alkoholu mówi się również o „odtruwaniu poalkoholowym”. Źródło Wikipedia.

Dzięki temu procesowi zarówno komórki, jak i narządy chronione są przed uszkodzeniem związanym z gromadzeniem i trawieniem alkoholu w naszym ciele. Cała reszta trunku wydalana jest wraz z moczem lub po prostu wydychana razem z powietrzem. Należy pamiętać, iż zanim nasz organizm „uwolni się” od tak zwanych procentów, dostaje się do mózgu oraz innych tkanek. Jak wiadomo podczas trawienia alkohol przenika z żołądka oraz jelit do krwi. Kolejnym etapem jest jego przemiana. Możliwe jest to dzięki enzymom. Cała ta przemiana następuje w wątrobie.

Etap II – przemiana w aldehyd (by się nie upić tak szybko dużo jedz, ale nietłusto!)

spalanie alkoholu przez zdrowy organizm mezczyznyTutaj odbywa się przemiana alkoholu w aldehyd octowy.

Ciekawostka: Aldehyd octowy występuje w przyrodzie w dojrzałych owocach i w kawie.

Tempo tego procesu zależy przede wszystkim od poziomu enzymów, ale i predyspozycji genetycznych. U sporej grupy ludzi najwyższy poziom alkoholu można określić po ok. 30-45 minutach. Samo uwalnianie alkoholu z organizmu jest procesem długotrwałym. Na jego wchłanianie ma niewątpliwie wpływ fakt czy jesteśmy na pełny czy też pusty żołądek. Jeśli przed piciem lub w trakcie spożywamy pokarmy bogate w tłuszcze to znacznie dłużej będzie trwało wchłanianie alkoholu.

Spalanie alkoholu przez organizm u kobiet, mężczyzn

Na proces trawienia alkoholu ma również wpływ płeć osoby spożywającej różne trunki. Warto podkreślić, że alkohol wydaje się być bardziej niebezpieczny dla kobiet. Zdaniem ekspertów to właśnie panie są bardziej narażone na uszkodzenie wątroby, mózgu oraz mięśnia sercowego. W związku z tym kobiety powinny się go wystrzegać. Jednym z powodów jest przede wszystkim mniejsza aktywność enzymu biorącego udział w metabolizmie (ADM), czego skutkiem jest przedostawanie się do krwi kobiet większej ilości nieprzetworzonego alkoholu. To ile może wypić człowiek zależy przede wszystkim od:

  • wagi ciała
  • pewnych predyspozycji
  • płci
  • ilości spożytego przez daną osobę pokarmu bogatego w tłuszcze i węglowodany

Przed imprezą? Daj sobie czas na strawienie alkoholu

Decydując się na zakrapianą imprezę trzeba pamiętać o tym, iż nie istnieje żaden cudowny sposób, który pomoże nam szybciej wytrzeźwieć, ponieważ alkohol trawiony jest i uwalniany w wątrobie. Zatem na jego spalanie nie ma znacznego wpływu ani zimny prysznic, ani sen, ani mocna kawa. Należy pamiętać również o tym ,aby nie wsiadać za kółko choćby po małej ilości alkoholu, ponieważ musi upłynąć sporo czasu żeby „ulotnił się” z naszego ciała. Wypijając tylko 100 mililitrów czystej będziemy potrzebowali około 4 godzin, aby organizm uporał się z jego uwalnianiem. Pijąc często (duże ilości alkoholu) trzeba wiedzieć , że może on mieć wpływ na gorsze funkcjonowanie naszych narządów lub ich uszkodzenie. Dbajmy o siebie i nasze zdrowie ograniczając spożycie alkoholu do minimum, a nawet eliminując go z naszego życia.

Jeżeli już dojdziesz do stanu nadmiernego spożycia alkoholu i czujesz się bardzo niekomfortowo – po prostu jesteś nietrzeźwy. Masz duże szczęście! Warto wiedzieć więcej i skrócić znaczenie czas trzeźwienia, by poczuć się znacznie lepiej. Z tą myślą stworzyliśmy dla Ciebie poradnik „Jak szybko wytrzeźwieć?”, dzięki któremu poznasz 8 niesamowitych sposób na szybki powrót do trzeźwości.

Kliknij tutaj, by poznać 8 Niesamowicie Skutecznych Domowych Metod Szybkiego Trzeźwienia

 

Pochwal się poniżej jakie masz ciekawe sposoby na szybkie trawienie alkoholu?

Komentarze i Treści Wybrane dla Ciebie

Wszystkie porady udostępnione na stronie wytrzezwiej.pl mają charakter informacyjny.